Lavandu Dārzs
Puķes ir dabas skaistākie vārdi ar kuriem tā dara zināmu, cik mēs tai esam mīļi....

Lavandas

Lavanda ir Lamiaceae dzimts augu sugas pārstāve un ietver līdz pat 47 sugām un augiem. Dabiskajos apstākļos lavandas aug ziemeļu un austrumu Āfrikā, Austrālijā, Arābu valstīs, Indijā, Kanāriju salās un Dienvideiropā. Bet tās kultūras formas izplatītas ir visā pasaulē. 

Lavandām ir neparasti skaisti ziedi, tās  var būt dažādās krāsās -  no  baltām, rozā, smaragda violetām un bordo. Tām ir spilgti izteikts aromāts. Ziedēšana ilgst no maija līdz jūlija beigām, dažkārt vasaras beigās lavandas zied atkārtoti. 

Jau vairāk nekā tūkstoš gadus lavandu uzskata par zālēm daudzām slimībām. Avicenna sauca lavandu par "smadzeņu slotu un sirds pātagu"

Pirmo reizi  lavandas medicīnas grāmatās tika aprakstītas jau 13. gadsimtā. Sešus gadsimtus tā tika audzēta vienīgi klosterī  kā ārstniecības augs. Šaurlapu lavanda satur mazāk ēteriskās eļļas nekā franču, taču šī eļļa tiek uzskatīta par daudz dziedējošāku un tās aromāts ir smalkāks un augstāks.

Noteikti jāmin auga plašais pielietojums skaistumkopšanā un pat kulinārijā. Jau gadiem ilgi tiek gatavotas ziepes ar lavandas ēterisko eļļu, kas tām piedod neatkārtojamu aromātu. Ziepēs un citos ķermeņa kopšanas līdzekļos, izmantotas šī ziedauga ēteriskās eļļas un lavandas klātbūtne atrodama pat vairāku gardu saldo ēdienu sastāvā. 

Gan lavandu ziedi, gan lapas satur spēcīgas ēteriskās eļļas - tās lieliski atvaira kaitīgos insektus un pievilina labvēlīgos - bites un tauriņus. Kaltēti lavandas stiebri ir tikpat smaržīgi kā svaigi ziedi, taču nav izskatīgi. Tādēļ tos var izmantot aromātiskos spilventiņos un novietot skapī, vannas istabā vai pie gultas. 


Lavandas aromterapija

 Aromterapija ir vispusīgs holistisks ārstniecības veids, kas balstās uz sen zināmo principu par gara un ķermeņa harmoniju. Izmantojot dažādu ēterisko eļļu smalkas kombinācijas, aromterapija uzlabo gan fizisko veselību, gan garīgo un emocionālo labsajūtu. Lavandas augam piemīt antibakteriālas, anestezējošas un nomierinošas īpašības. Lavandas ēterisko eļļu lieto bezmiega novēršanai, uzbudināmības, galvassāpju un stresa mazināšanai. Antibakteriālo īpašību dēļ ar to pat mēdz apstrādāt brūces, vienlaikus novēršot arī infekcijas iespējas. Tāpēc eļļa piemērota gan apdeguma sāpju remdēšanai, gan garīgā un fiziskā līdzsvara atjaunošanai. Īpaši plašs lietojums ir kosmētikā un aromterapijā – inhalācijām, to izmanto arī pirts rituālos.

Tēja palīdz pret galvas sāpēm. Ar lavandas palīdzību var labvēlīgi ietekmēt kuņģa skābes stiprumu, uzlabot apetīti, mazināt arteriālo asinsspiedienu un žults atteci. Tēju gatavo un lieto tāpat kā citus ārstniecības augu uzlējumus.

Eļļas kvalitāte

Terapijā lietojamām ēteriskajām eļļām jābūt dabiskas izcelsmes un visaugstākās kvalitātes.

Eļļas kvalitāti var noteikt:

  • ēterisko eļļu uzpilinot uz papīra. Ja tā neiztvaiko (paliek taukains traips), tā nav dabiska, bet augu eļļā izšķīdināta ēteriskā eļļa.
  • Ēterisko eļļu iepilinot ūdenī – ja tā veido uz ūdens virsmas plēvi, nevis pilienus, eļļa nav tīra.
  • Ēterisko eļļu uzpilinot uz papīra vai plaukstas. Ja smarža izzūd ātri, eļļa ir atšķaidīta ar spirtu. Tīras eļļas smaržu var sajust līdz 24 stundām.
  • Ēterisko eļļu iepilinot ugunī. Tīra eļļa deg bez čurkstēšanas.


Lavandas produkti

Lavandas ziepes, 100g

Ražošanas procesā nav izmantots ūdens, bet rožu vai lavandu hidrolāts. Ziepes uz ādas atstāj ļoti maigu sajūtu, pateicoties to ilgajam nogatavināšanas procesam (vismaz 1 mēnesis).

  • Gatavotas no organiskām eļļām un ir bagātinātas ar vitamīnu E
  • Ražošanas procesā ūdens vietā ir izmantots rožu un lavandu hidrolāts, līdz ar to tās ir īpaši maigas. Ziepes tiek ražotas zemā temperatūrā, līdz 40 °C, lai saglabātu visu izejvielu labās īpašības.

Lietošana: Glabāt ziepes izvairoties no tiešas saules gaismas un uz sausa ziepju turētāja.

Sastāvdaļas: Šī sviests, lavandas hidrolāts, kokosriekstu eļļa, olīveļļa, nātrija hidroksīds, dārzeņu glicerīns.


“Neļauj citu rīcībai izjaukt Tavu iekšējo mieru.”

Lavandas procedūras

Ķermeņa STONE-AROMmasaža /ar karstajiem akmeņiem/

Tā ir sena relaksācijas un ārstniecības metode. Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais. Akmens, tas ir dabas un kosmosa enerģijas avots Senajās civilizācijās pastāvēja uzskats, ka akmeņiem piemīt spēks. Senie romieši un grieķi karstus akmeņus pielietoja medicīnā, arī indiāņi ticēja akmeņu spēkam.

Procedūrā ietilpst:
- visa ķermeņa arommasāža;
- pēdu masāža;
- sejas masāža;

Procedūras ilgums: 1 stunda 30 minūtes

Procedūras laikā jūs sajutīsiet enerģijas pieplūdumu, kā arī mazināsiet spriedzi. Arommasāža palīdzēs atbrīvoties no bezmiega, depresijas un hroniska noguruma. Procedūra labvēlīgi ietekmē arī ādas stāvokli –piešķir tai tvirtumu, baro, mitrina un tonizē. Stimulē organisma atveseļošanās mehānismu, toksīnu izvadi, muskuļi kļūst tvirti un elastīgi, uzlabojas ādas tonuss.Pirkumu grozs